Skip to Content
The VVMF Registry

Robert W Goddard

biography

I was inducted into the Navy on 4/13/1968 at NAS South Weymouth, MA. I was at the University of Vermont finishing graduate school. I reported to AOCS at NAS Pensacola, FL on August 6, 1968 to start flight training and earned my Naval Aviator wings in October, 1969. I then reported to SERE school at Little Creek, VA from November to December 1969, completed UH-1B gunnery school at Ft. Rucker, AL, then reported for duty at Helicopter Attack Light Squadron Three, (HAL-3) in March 1970. I started as a co-pilot, then qualified as an attack helicopter aircraft commander (AHAC), then in October 1970 qualified as a fireteam leader, (FTL). I departed for CONUS in March 1971, and reported for duty at Helicopter Minesweeping Squadron 12 (HM-12) flying the CH-53 A. I made Lieutenant on November 1, 1971. I applied for and got an early out of the Navy on January 18, 1972.

    Corrections for this page?
    If you see an issue or inaccuracy on this profile, please submit the issue for review.
    Back to top
    S - Skip navigation / scroll top
    1 - Home page
    2 - Page search
    0 - Access key details